Regatta Pages

Home About Team Blog Map Other ORC Login Sign-up

2011 56th Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Race

October 08, 2011

Greenwich CT, USA

Long Course Course

  • IRC (IRC - 5 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Croton on Hudson 1 NY USA Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon
    1. 1
    1.0
    Manhasset 2 NY USA Ripple J 37 John Towers
    1. 2
    2.0
    Cos Cob 3 CT USA STRAY DOG Farr 11S Jeff/Chris Neuberth/Streit
    1. 3
    3.0
    Greenwich 4 CT USA Arbella Beneteau First 44.7 SD James Shaughnessy
    1. 4
    4.0
    Darien 5 CT USA Dragon Swan 48 Hugh Balloch
    1. 6/DNS
    6.0

  • Double-Handed (PHRF - 13 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Westport 1 CT USA Alibi J 120 Gardner Grant
    1. 1
    1.0
    Riverside 2 CT USA Skye Farr 395 James T. Anderson
    1. 2
    2.0
    oyster bay 3 ny USA Oakcliff Racing Ker 11.3 Jeffrey MacFarlane
    1. 3
    3.0
    Old Greenwich 4 CT USA Bombardino Santa Cruz 52 Macrae Sykes
    1. 4
    4.0
    Fairfield 5 CT USA Mireille J 120 Hewitt Gaynor
    1. 5
    5.0
    New Canaan 6 CT USA Joyride J 109 Greg Imbruce
    1. 6
    6.0
    Old Greenwich 7 CT USA Wave Dancer Olson 30 Benoit Ansart
    1. 7
    7.0
    Old Greenwich 8 CT USA Dursey C&C 33 David Ornstein
    1. 8
    8.0
    Darien 9 CT USA Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller
    1. 14/DNF
    14.0
    New York 10 NY USA Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey
    1. 14/DNF
    14.0
    Norwalk 11 CT USA Silver J24 Andrew Sherwood
    1. 14/DNF
    14.0
    huntington 12 n.y. USA alastor cal 35 rufus blocksidge
    1. 14/DNF
    14.0
    Brooklyn 13 NY USA Golden Brown Olson 30 Steven Oberlechner
    1. 14/DNF
    14.0

  • PHRF Spinnaker 90 and Under (PHRF - 9 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Riverside 1 CT USA No Escape J 120 Barry John
    1. 1
    1.0
    Larchmont 2 NY USA Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain
    1. 2
    2.0
    Chestnut Ridge 3 NY USA Soulmate J 120 Joseph Healey
    1. 3
    3.0
    Redding 4 CT USA Madison J 120 Brian Spears
    1. 4
    4.0
    Red Bank 5 NJ USA Blue Sky J/109 John Pearson
    1. 5
    5.0
    Easton 6 CT United States Afterglow Express 37 Bill Walker
    1. 6
    6.0
    fairfield 7 ct USA FLYER Beneteau michael orourke
    1. 7
    7.0
    Westport 8 CT USA Flashpoint J 100 Adrian Little
    1. 8
    8.0
    Upper Saddle River 9 NJ USA Milky Way Dufour 40E Alexander Natanzon
    1. 9
    9.0

  • PHRF Spinnaker 91 and Above (PHRF - 9 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    New Rochelle 1 NY USA Maudelayne PHRF X-34 Frederick Heerde
    1. 1
    1.0
    Holmes 2 NY USA Foolish Pleasure Morgan 30 Kcb. Tom Ward
    1. 2
    2.0
    New York 3 NY USA Firewater Cook Jesse & Ethan Waters
    1. 3
    3.0
    Darien 4 CT USA Gringo Pearson 37 Michael McGuire
    1. 4
    4.0
    Riverside 5 CT USA Fin II Olson 30 Thomas O'Connell
    1. 5
    5.0
    Darien 6 CT USA Gadzooks C&C38 Geoffrey Beringer
    1. 6
    6.0
    Old Greenwich 7 CT USA Jamala III S2 9.1 Hamish Young
    1. 12/DNF
    12.0
    Rowayton 8 CT USA Glim C and C William Klein
    1. 12/DNF
    12.0
    Cos Cob 9 CT USA Vertigo Dufour Richard B Coons
    1. 12/DNS
    12.0

    Short Course to Eaton's Neck Course

  • PHRF Non-Spinnaker (PHRF - 10 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Stamford 1 CT USA Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves
    1. 1
    1.0
    Riverside 2 CT USA Nevermore J 100 Ken Hall
    1. 2
    2.0
    Dix Hills 3 New York USA JUMPING JACK FLASH HUNTER Jack Posner
    1. 3
    3.0
    Centerport 4 N.Y. USA Rascal Ericson Christopher Schneider
    1. 4
    4.0
    Nyc 5 NY USA Janifferjil Sabre Jane Bergere
    1. 5
    5.0
    Stamford 6 CT USA Snappy Tartan 33 Ove Haxthausen
    1. 6
    6.0
    Riverside 7 CT USA Amy Beth II J 32 Dana OBrien
    1. 7
    7.0
    Stamford 8 CT USA snowgoose F & C Ketch william robinson
    1. 8
    8.0
    Halifax 9 NS Canada Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman
    1. 9
    9.0
    New York 10 NY USA Freebird Pearson 34 Jake Kramer
    1. 10
    10.0
    Entry Crew
    Afterglow - Express 37
    • Bill Walker
    alastor - cal 35
    • rufus blocksidge
    Alibi - J 120
    • Gardner Grant
    Amy Beth II - J 32
    • Dana OBrien
    Arbella - Beneteau First 44.7 SD
    • James Shaughnessy
    Blue Sky - J/109
    • John Pearson
    Bombardino - Santa Cruz 52
    • Macrae Sykes
    Choucas - Jeanneau SF 36
    • Frederic Cosandey
    Dragon - Swan 48
    • Hugh Balloch
    Dursey - C &C 33
    • David Ornstein
    Fin II - Olson 30
    • Thomas O'Connell
    Flashpoint - J 100
    • Adrian Little
    FLYER - Beneteau
    • michael orourke
    Foolish Pleasure - Morgan 30 Kcb.
    • Tom Ward
    Freebird - Pearson 34
    • Jake Kramer
    Gadzooks - C &C38
    • Geoffrey Beringer
    Glim - C and C
    • William Klein
    Golden Brown - Olson 30
    • Steven Oberlechner
    Gringo - Pearson 37
    • Michael McGuire
    Jamala III - S2 9.1
    • Hamish Young
    Janifferjil - Sabre
    • Jane Bergere
    Joyride - J 109
    • Greg Imbruce
    JUMPING JACK FLASH - HUNTER
    • Jack Posner
    Kekoa - Tartan 38
    • Luke Wakeman
    Madison - J 120
    • Brian Spears
    Magic - Santa Cruz 52
    • Kenneth Laudon
    Maudelayne PHRF - X-34
    • Frederick Heerde
    Milky Way - Dufour 40E
    • Alexander Natanzon
    Mireille - J 120
    • Hewitt Gaynor
    Nevermore - J 100
    • Ken Hall
    No Escape - J 120
    • Barry John
    Nor'easter - Alden Q-Class
    • Ted & Shelia Graves
    • Marcia Reinauer
    Oakcliff Racing - Ker 11.3
    • Jeffrey MacFarlane
    Rascal - Ericson
    • Christopher Schneider
    Ripple - J 37
    • John Towers
    Shooting Star - Beneteau First 36.7
    • Steve Cain
    Silver - J24
    • Andrew Sherwood
    Skye - Farr 395
    • James T. Anderson
    Soulmate - J 120
    • Joseph Healey
    STRAY DOG - Farr 11S
    • Jeff/Chris Neuberth/Streit
    Tenacity - Beneteau First 44.7
    • Samuel Fuller
    • Wim Jessup
    Vertigo - Dufour
    • Barbara Coons
    • Richard B Coons
    • Jillian O'Farrell
    • Kirsten O'Farrell
    Wave Dancer - Olson 30
    • Benoit Ansart

    Original Event Site