Regatta Pages

Home About Team Blog Map Other ORC Login Sign-up

49th Annual Lime Cup

September 26 - 27, 2015

Miami FL, USA

Entry Crew
24 Heures - Oyster 575
  • Tom Bremen
  • Patty Corsiatto
  • Phil Fleming
  • Chad Goodwin
  • Joe Goulet
  • Carlos Hernandez
  • Dave Maraj
  • Bruno Miranda
  • Anson Mulder
  • Mike Peters
  • Will Reed
  • Stuart Starkey
Ace - Macgregor Cutter 65
  • Patrick Bragger
  • william Harrington
  • Steve Katz
  • Guillermo Matus
  • Emily Matus
  • Melissa Parker
  • Frank Pingitore
  • Maria Risi
  • Walter Schmid
  • Cristina Vidal Artaud
Aqueous Humor - Nonsuch 33
  • William Culbertson
Area 51 - Trident Warrior 38
  • Nicholas Ware
Dark Star - Hobie 33
  • Rick Rahm
Dutch Treat - Evelyn 32/2
  • Randy Clee
Hell'sBells - Cabo Rico 38
  • Edward Raiburn
Ivory Gull - Hunter 34
  • Elizabeth Bernstein
  • Henry Bernstein
  • Duncan Bray
  • Joe Mensch
Liberty - Beneteau 41
  • Steven Bartley
  • Damien Claire
  • John De Olazarra
  • Rafael Puga
Main Squeeze - Tripp 33
  • Tim Banks
  • Blake Cabassa
  • Ed Cabassa
  • Henry Chau
  • Tiffany Fernandez
  • Mark Kamilar
  • Chris Lanza
  • Mark Pearl
Namaste - Freedom 45
  • Antonio Bejarano
  • Cathy Buller
  • marc Buller
  • Luchi Castilleja
  • Nick Martens MD
OSITA - Tartan 40
  • James Arthur
  • Mike Lovelady
  • Becky Lyons
  • Emy Martinez
  • Joe Obermyer
  • Randy Stanton
  • Marisela Sucre
Picaron - GP 26
  • Clifford Clark
  • Peter Grimm, Jr.
  • Cate Gundlach
  • Chris Woolsey
  • David Woolsey
Prana - Catalina 355
  • Mark Gibson
  • Iftah Mashav
  • Martha Pelaez
  • Joerg Reinhold
  • Douglas Robertson
Raisin' Cane! - J 125
  • Frank Atkinson
Relentless - Salona 35
  • Oscar Valdes Carlos santiago
Ricochet - J 30
  • Louis LaFontisee
Rim Shot - Beneteau First 36.7
  • Brian Bacon
  • Russell Dunn
  • Scott Levick
  • Eduardo Luaces
  • Andres Martinez
  • Lorie Sein-Messer
  • Obie Smith
  • Periklis Synanidis
  • Brad Tamm
Rumble Bee - Beneteau F 30 JK
  • David Torkington
Salona 41 - Salona 41
  • Alex Sastre
Searcher - Hinckley Bermuda 40
  • Ed Henry
Senara - Farr 395
  • Patricia Amaducci
  • Jim Bill
  • Victor Cribb
  • Eamonn deLisser
  • Heidi deLisser
  • Stuart deLisser
  • Arielle deLissser
  • Isabel Galvan
  • Cece Imbrie
  • Kenia Naves
  • Jeff Rubin
Stalker - Tripp 33
  • Alexei Vasiliev
Sunquest - Sloop
  • Wilfredo Paredes
Sweet Spot - Beneteau Oceanis 50
  • Diego Echenique
  • Andres Illanes
  • Carlos Mena
  • Felipe Mena
Traveller - Beneteau First 35s5 WK
  • Esther DiLeo
  • Gavin Heale
  • Margaret Mary Heale
  • John Kandara
  • Dan Littell
  • Jim Stanton
  • Nicole Stanton-Louviere
  • Jared Weisser
  • Robert Welbon
Two Lucky Dogs - C &C 40 CB
  • Viani Navarrete
Vision - Taswell 49
  • David Snyder
Xanadu - C 40
  • Clive Booker
  • Robert Gilman
  • Kim Grinfeder
  • Dante Lang
  • Rudolph Lang
  • Frank Majors
  • Pete Mounce
  • Michael O'Brien
  • Lance Opland

Lime Cup / Avocado / Mango Course

  • PHRF 1 (PHRF - 12 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    West Palm Beach 1 FL USA Raisin' Cane! J 125 Frank Atkinson
    1. 3
    2. 1
    4.0
    Miami 2 FL USA Senara Farr 395 Eamonn deLisser / Jim Bill
    1. 1
    2. 4
    5.0
    Lake City 3 FL USA Dutch Treat Evelyn 32/2 Randy Clee
    1. 4
    2. 2
    6.0
    Coral Gables 4 FL USA Main Squeeze Tripp 33 Ed Cabassa
    1. 2
    2. 5
    7.0
    Highland Beach 5 FL USA 24 Heures Oyster 575 Anson Mulder
    1. 5
    2. 6/TLE
    11.0
    Winter park 6 FL USA Picaron GP 26 Clifford Clark
    1. 6
    2. 6/TLE
    12.0
    Fort Lauderdale 7 FL USA Stalker Tripp 33 Alexei Vasiliev
    1. 10
    2. 3
    13.0
    Miami Lakes 8 FL USA Relentless Salona 35 Oscar Valdez / Carlos Santiago
    1. 7
    2. 6/TLE
    13.0
    Hollywood 9 FL USA Rim Shot Beneteau First 36.7 Russell Dunn
    1. 8
    2. 6/TLE
    14.0
    Miami 10 FL USA Dark Star Hobie 33 Rick Rahm
    1. 9
    2. 6/TLE
    15.0
    Miami 11 FL USA Ace Macgregor Cutter 65 Frank Pingitore
    1. 11/TLE
    2. 6/TLE
    17.0
    Coconut Grove 12 Fl USA Salona 41 Salona 41 Alex Sastre
    1. 11/TLE
    2. 13/DNS
    24.0

  • PHRF 2 (PHRF - 11 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Miami 1 FL USA Searcher Hinckley Bermuda 40 Ed Henry
    1. 1
    2. 12/TLE
    13.0
    Miami 2 FL USA Ricochet J 30 Louis LaFontisee
    1. 2
    2. 12/TLE
    14.0
    Coral Gables 3 FL USA Rumble Bee Beneteau F 30 JK David Torkington
    1. 3
    2. 12/TLE
    15.0
    Miami 4 FL USA Traveller Beneteau First 35s5 WK Gavin Heale
    1. 4
    2. 12/TLE
    16.0
    Miami 5 FL USA Two Lucky Dogs C&C 40 CB Viani Navarrete
    1. 5
    2. 12/TLE
    17.0
    Coral Gables 6 FL USA Xanadu C 40 Michael O'Brien
    1. 6
    2. 12/TLE
    18.0
    Surfside 7 FL USA Ivory Gull Hunter 34 Henry Bernstein
    1. 7
    2. 12/TLE
    19.0
    Miami 8 FL USA OSITA Tartan 40 Becky Lyons
    1. 8
    2. 12/TLE
    20.0
    Miami 9 FL USA Sunquest Sloop Wilfredo Paredes
    1. 9
    2. 12/TLE
    21.0
    Miami 10 FL USA Aqueous Humor Nonsuch 33 William Culbertson
    1. 10
    2. 12/TLE
    22.0
    Miami 11 FL USA Liberty Beneteau 41 Rafael Puga
    1. 11/TLE
    2. 12/TLE
    23.0

    Lime Cup / Avocado / Mango Course

  • ARC (PHRF - 6 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Miami 1 FL USA Prana Catalina 355 Douglas Robertson
    1. 1
    2. 7/TLE
    8.0
    Key Biscayne 2 FL USA Sweet Spot Beneteau Oceanis 50 Carlos Mena
    1. 2/TLE
    2. 7/DNS
    9.0
    Key Biscayne 3 FL USA Hell'sBells Cabo Rico 38 Edward Raiburn
    1. 2/TLE
    2. 7/TLE
    9.0
    Coconut Grove 4 FL USA Area 51 Trident Warrior 38 Nicholas Ware
    1. 7/DNF
    2. 7/TLE
    14.0
    Coral Gables 5 FL USA Namaste Freedom 45 Nick Martens MD
    1. 7/DNS
    2. 7/DNS
    14.0
    Miami 6 FL USA Vision Taswell 49 David Snyder
    1. 7/DNS
    2. 7/DNS
    14.0

    Original Event Site